San Diego

sandiego 1

 

San Diego nam-ı diyar America’s finest city, her daim güneşli, sıcak aynı zamanda oldukça da önemli bir şehirdir liman ve ticaret şehridir, Meksika ile bir köprü görevindedir diyebiliriz.

San Diego deyince aklımıza direkt deniz, kum, güneş, eğlence geliyor herhalde eğer Batı tarafını geziyorsak olmazsa olmazlardandır herhalde sırf bir kez okyanusa girmek için bile gidilir diyebilirim. Bu şehrin en güzel yanlarından biri ise arabanız yoksa bile çok rahat seyahat edebilirsiniz, 5 dolar karşılığında günlük ulaşım ticketı alıp rahat rahat keşfedebilirsiniz, yani hem ulaşım uygun hem de gezilecek yerlerin birbirine yakın olması büyük avantaj. San Diego için ise genelde sahillerden, parklardan ve bazı önemli turistik yerlerden bahsedeceğim sizlere.

İlk akla gelenler filmlerden de aşina olduğumuz Gas Lamp Quarter olur herhalde, burada onlarca farklı güzel, elit cafe, restoran, publar, eğlence kulüpleri bulabilirsiniz, şehrin eğlence merkezi, kalbidir diyebilirim. Yazımın başında dediğim gibi önemli kulüplerin çoğu yürüme mesafesinde bulunduğu için hepsini bir gecede dolaşmanız mümkün, bak, çıkın ve iki adım yürüyün, hop başka bir ünlü kulüp. Eğer ilk defa yurt dışına çıktıysanız ve bu yer San Diego ise eğlence anlayışının bizim bildiğimizden biraz daha farklı olduğunu görebilirseniz. Tavsiye edebileceğim mekanlar: Fluxx, Stingaree, The Shout House.

 

 

sandiego 2

San Diego Bay/Harbor

 

San Diego'nun incisidir körfezi... Bir yanda yüzbinlerce tonluk uçak gemilerini, yanı başında rüzgar sörfü yapan insanlar ve körfeze imzasını atan karşı kıyıdaki Coronado Adası'nı şehir merkezine bağlayan Coronado Köprüsü körfezin ana yapıtlarındandır. Aynı zamanda California eyaletinin en büyük limanlarından birini barındırır ve şehir ve eyalet ekonomisine bu açıdan büyük bir katkı sağlar.

 

 

Seaport Village, kasabadan okyanusa doğru yürüdüğünüzde buraya gelirsiniz, burası ise yine renkli, birçok farklı cafe tarzı yerleri bulabileceğiniz bir sahil kesmi. Hediyelik eşya vs almak isterseniz buradan alabilirsiniz. Sahilde yürüyebilir veya pedicap ile dolaşabilirsiniz. USS Midway müzesi ve The kiss heykeli buradadır fotoğraf çekilmek isteyebilirsinizJ

sandiego 3

 

Balboa Park, öncelikle burası çok büyük bir park neredeyse full bir gününüzü burada geçirebilirsiniz. Parkın içinde bir çok müze, restoranlar, aktiviteler, botanik binası, köpek parkları, safari park ile 4.000 hayvanı ve 800'den fazla türüyle dünyada bulunan en büyük ve gelişmiş hayvanat bahçelerinden biri olan “San Diego Zoo” bulunmaktadır, vaktiniz varsa bu hayvanat bahçesine kesinlikle gitmenizi öneririm. Safari yapmak isterseniz ücretler biraz yüksek 50$’dan başlıyor. Parka genel giriş ücreti ise 30-40$ arasında değişiyor. Vaktiniz ve bütçeniz el veriyorsa burada 1 gün geçirin, hatta unutulmaz bir safari turuna katılın derim ayrıntılara bakmak isterseniz: http://www.sdzsafaripark.org/view-all-safaris

 

sandiego 4

sandiego 5

sandiego 6

 

Sea World San Diego

 

Foktan tutun, yunus, flamingo, ve akrobasi şovları gibi birçok farklı harika, görmeye değer şeyler vardır. San Diego Zoo'dan sonra San Diego'yu dünya çapında tanıtan bir diğer ünlü mekanda Sea World ve Shamu'dur… Mükemmel bir şov sunan bu 'katil balina' eğlence parkının ana ilgi noktasını oluşturmaktadır. Dikkat edin balinalar zıplayıp suya girerken fena ıslatıyorJ Giriş ücreti ise 50$ L

(resim 7)

Wild Animal Park: San Diego Zoo ve Sea World´den sonra San Diego´nun sunduğu diğer bir parkta Wild Animal Park´tır. Bu gezi noktasında safari turları ve özel akrobasi şovları yapılmaktadır.

sandiego 8

Coronado Adası: Coronado adası bir köprü ile San Diego’ya bağlıdır. Giderken yanınızda yüzme malzemelerinizi de götürün derim belki de deniz, kum, güneş etkinliği yapmak istersiniz zira kendisi sahil kesimiyle pek ünlüdür. J Akşamüstü giderseniz de muhteşem San Diego manzarasının harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Hotel Del Coronado buranın turist akını olan yerlerinden biri Marilyn Monroe’nun ünlü Some Like it Hot filmi bu otelde çekilmiştir. Ada’da Amerika’nın ünlü ve zenginlerinin yazlıkları vardır, bir bisiklet turu yapılabilir derim.

(resim9)

Old Town

Burada her şeyi tüm binaları eski tarzda dekore etmişler tam bir kasaba görüntüsü var.  Dolaşırken kulağınıza Meksika tarzı şarkılar, ritimler gelir. Meksika yemeklerini denemek için tam yeri diyebilirim, turistik alışveriş için de uygun bir yerdir.

(resim10)

La Jolla Shores

Sörfçülerin mekanı, SD’ye gitmişken görülmeden gelinmeyecek ünlü sahil J Doğa ve insanlar iç içe diyebilirim yüzerken tam kıyıya çıkıyorsunuz bir de baktınız bir fok, eğer yüzmeyi, sörf veya kanoya binmeyi seviyorsanız bir de doğal yaşamı seviyorsanız gidilmesi gereken yerlerden biri. J La Jolla semti genellikle zengin kesimin yaşadığı yerlerden biridir, ama restoranlar falan oldukça güzel, görülmeye değerJ Bu arada La Jolla’da yüzmeyi düşünüyorsanız Children’s Pool kısmını tercih edebilirsiniz dalgaların geçişini engelleyen şekilde ayarladıkları için tehlikeli olmaz şaka bir yana burayı deniz atları mesken etmiştir onları da fotoğraflayabilirsiniz. Mission Bay, Bot ve yelkenli turları yapılmaktadır, yine yüzmek için tercih edilen yerlerden biridir, ama şezlong bulamazsınız ekstra bir havlu daha götürün yanınızda derimJ Pacific Beach de tercih edilen sahil kasabalarından biri. Hem denizin hem de cafe ve restoranların tadını çıkarabilirsiniz. Güney California'nın belki de en güzel sahillerinden biri olan Pacific Beach aynı zamanda birçok bar ve gece kulübüne de ev sahipliği yaparak gençlerin tercih ettiği yerlerden biridir. 

sandiego 11

sandiego 12

Bir pizza veya makarna yiyeyim ama layıkıyla olsun derseniz, İtalyanların semti Little Italy’ e geçebilirsiniz, bir sürü farklı restorana denk gelirsiniz, semt de İtalyan tarzı dekore edilmiştir. Turistlerin ilgisini çeken yerlerden biridir yine ama bence vaktiniz kalırsa veya bir öğün geçirmek için gidin deri.

Belmont Park var eğer eğlence parkları, roller coaster falan ilginizi çekiyorsa çok güzel olabilir ama vaktinizi alır.

sandiego 13

Tijuana şehri: Eğer San Diego’ya kadar geldiyseniz bir kaç saatliğine Tijuana şehrine geçebilirsiniz. Biz fırsat bulup gidemedik. Arabanızı sınıra yakın otoparka bırakıp yürüyerek sınırı geçebiliyorsunuz ama pek tavsiye ettiğimiz bir şey değildir, yine de bilin istedim eğer Meksika tarzını görmek isteyenler varsa diye.

 

ULAŞIM

Hava alanından şehir merkezine ulaşım oldukça yakın 10 dakika kadar. Shuttle fiyatları 15-20$ civarı. O kadar para vermeyelim derseniz diğer yol ise 992 nolu metrobüs ile gitmektir, 2.25-3$. Taksiyle gidelim derseniz de 20-30$ civarı bir şey yazıyor.

Şehir içerisinde ulaşım için ise genellikle trolley ile sağlanıyor, plajların hepsine trolleyler ile ulaşmanız mümkün, şehir küçük ve gidilesi yerler birbirine yakın olduğu için yürüyerek de çok rahat dolaşabilirsiniz, olmadı günlü 5 dolara satılan biletlerden alıp rahat rahat gezersinizJ

 

Tadını çıkarın! J

 

Özetlemek gerekirse San Diego daha çok biraz tatil havası geçireyim deniz, kum, güneş olsun arada bir de gideyim gece bir yerlerde eğleneyim olmadı gidip vahşi hayatı tanıyayım derseniz çoook güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer. Son derece elit ve sıcak bir ortamı var. Tavsiyem vaktiniz varsa illa ki bir plaja gidip gününüz orada geçirin.J

 

Sosyal'de Paylaş

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn