San Fransisco

 

sanfransico

Alcatraz Adası ve Hapishanesi

Red Bull reklamlarında hani redbullu içip de kanatlanıp kaçtığı bir ada hapishanesi var ya heh işte burası orası :D

sanfransico 1'Toplum kurallarına uymazsan seni hapishaneye gönderirler. Hapishane kurallarına uymazsan seni Alcatraz'a gönderirler.' Amerika’nın en ünlü ve en disiplinli hapishanelerinden biri olan Alcatraz hapishanesi San Francisco’da görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Kısaca bahsetmemiz gerekirse; San Francisco körfezinde, sahile 2,4 km uzaklıkta bulunuyor ve Amerika’nın en ünlü hapishanelerinden biri sayılıyor, çünkü uzun mu uzun önemli bir tarihi var. Vaktiyle İspanyolların elinde bulunan ada sonra San Francisco savunması için askeri amaçla kullanılmaya başlıyor, sonrasında ise yerli isyancıların önderlerinin tutulduğu bir hapishane oluyor daha sora federal bir hapishaneye dönüşen Alcatraz hapishanesine ülke çapındaki bütün tehlikeli hükümlüleri nakletmeye başlıyorlar. Geçmişte birçok ünlünün burada tutulması ve kaçılması imkânsız diye düşünüldüğü için efsaneleşiş, oldukça ilgi çekici bir yerdir.

İki farklı tur alma seçeneğiniz vardır adaya gitmek için, gece ve gündüz turu olmak üzere.. Ortalama 2-3 saatinizi ayırmanızda fayda var, adaya varış ve ayrılışı düşünürsek.

 

 

Golden Gate Köprüsü

Adını John C. Fremont tarafından alan bu köprü, kaptana İstanbul’daki Golden Horn diye bilenen Haliç’i andırdığı için bu ismi verdiği söylenir.

San Francisco körfezinde Golden Gate Boğazı üzerinde bir asma köprüdür, köprü San Francisco ilesanfransico 2 Sausalito kasabasını birbirine bağlıyor. Dünyanın en uzun 7. Köprüsü olarak sayılır ortalama köprü uzunluğu 2.73 km’dir(Boğaziçi-Fatih Sultan Mehmet köprüsü 1.5km). San Francisco’nun simgesi olmuştur. Köprüyü araçla geçmenin yanı sıra, bisikletle veya yürüyerek de geçerek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz Köprünün yanı başında cep ve köprü seyir terası var burada hem fotoğraf çekilebilir hem de otobüslere buradan binebilirsiniz, ama mevsimine göre saatleri var ondan emin olmanızda fayda var. Golden Gate Bridge için Union Square’de veya market Street’ten kalkan otobüs ile kısa sürede ulaşmak mümkün. Geary street’ten 38 numaralı otobüse binerek 14the avenueda inip karşı caddeye geçerek 28 numaralı otobüs ile köprüye ulaşabilirsiniz. Ünlü Alcatraz adasını da köprü üzerinden yine görebilirsiniz.

Kesinlikle fonda Golden Gate Köprüsü olan ve bir de köprü üzerinde çekildiğiniz bir fotoğraf olmadan gelmeyin derim J Burada okyanusu seyretmeye doyun! :)

 

Sausalito

sanfransico 3Golden Gate köprüsünün diğer tarafında geçince San Francisco’nun çok farklı bir yönünü görüyorsunuz. Hayatın daha yavaş, daha “huzurlu”, renklerin softlaştığı bir bölge Sausalito. San Francisco’da gezmeniz gereken yerlerden sonra doğayla içiçe olup, şehirden uzak birkaç saat geçirmek için Golden Gate’i otobüsle geçin ve Sausalito’ya doğru devam edin. Yaş ortalamasının daha büyük olduğu, şehir hayatından uzaklaşmak isteyen ama San Francisco’dan ayrılamayanların yaşadığı bir yer burası. Etrafta göreceğiniz küçük cafélerde oturup, butiklerden alışveriş yapabilirsiniz.Hiçbir şeyyapmak istemiyorsanız, burada deniz kenarında sakinlikle yürüyebilirsiniz. Buraya gitmenizi tavsiye ederim yaklaşık 30 dakikanızı alır bot ile güzel şirin mi şirin evlere denk gelirsiniz yine botla oraya geçerken Alcatrazı da yakından görebilirsiniz.

 

 

Golden Gate Park

Şehir sakinleri buraya giderek kendilerini şehirden ve stresten uzaklaştırdığını söylerler. Spor yapan, gezen, piknik yapan,  bisiklete binen, çiçekleri fotoğraflayan her türlü insanla karşılaşabilirsiniz burada. İçerisinde birçok park, müze, heykel, yapay göl ve etkinlik alanları vardır. Birçok konser, spor münazaraları, düğünler gibi birçok farklı etkinliğe ev sahipliğe yaparlar. Buradaki Hippi parkını kesinlikle ziyaret etmeli ve o harika müzikleri dinlemelisiniz. Aynı şekilde Japanese Tea Gardena ve Conservatory of Flowersa buradan geçebilirsiniz.  Parkın içerisinde müzeler de var. Zaman genişse gezebilirsiniz. Parkı segway denilen 2 tekerlekli araç ile gezebilirsiniz, hani bu ginger dediğimiz şeyler. Segway ile katılabileceğiniz rehberli turlar da ilgisini çekenler için mevcut.Japanese Tea Garden, huzurun doruğa çıktığı bir Japon bahçesi. Japon kültürünü veya hatta sadece yeşil çay bile seviyorsanız bir saatinizi buraya ayırabilirsiniz. Çeşit çeşit çaylar vardır yanında da bizim lokumlara benzer bir tatlı ikram ederler ama bizimkiler daha iyiJ Conservatory Of Flowers, Birçok farklı sera ve çiçek ile doludur, fotoğraf çekmek isteyen arkadaşlar için renkli bir ortam olabilir.

 

Fisherman Wharf - Pier 39

sanfransico 4Fisherman limanı, arkadanıza Golden Gate köprüsünü, Alcatraz adasını alıp fotoğraf çekilebileceğiniz güzel bir yer. San Francisco’nun eğlence üzerine kurulmuş görülmesi gereken yerlerden biridir, Pier 39 içerisinde birçok mağaza ve kafe bulunur, sokakta ise eğlence parkları ve restoranlara ulaşabilirsiniz. Fisherman Wharf’ın en ilgi çekici neden ise birçok farklı balık çeşidini görmekle beraber güneşlenen denizatlarına da tanık olursunuz. İster alışveriş yapar, isterseniz bir mekânda oturup günün tadını çıkarabilirsiniz. Buradan şehrin diğer bölgelerine kalkan tramwayları da bulabilirsiniz.

sanfransico 5

 

 

 

 

Çikolata ve tatlı sevenler için harika bir dükkân söz konusu, Ghirardelli’ye girip taze yapılmış çikolata ve tatlıları tadabilirsiniz, hatta Türkiye’ye çikolata götürebilirsiniz, bir Almancı dayı gibi olmaz ama olsun! :)

 

 

 

Lombard Street

San Francisco’nun simgelerinden biri olan dünyanın en çarpık sokağını birçok aksiyon sahnelerinde gördük ama size de kesinlikle görmenizi tavsiye ederim. Zikzaklı yolun etrafındaki binalar, çiçekler ve yeşillikler insana huzur veriyor. Gitmişken bu sokaktan aşağı doğru bi yürüyün derim :)

sanfransico-5

 

 

Palace of Fine Art

sanfransico 8Lombart Street’in hemen ardından SF’nun en huzurlu en güzel alanlarından birine çıkıyorsunuz. Şehrin karmaşasından kaçıp, sakin bir yerde dinlenmek isterseniz ideal yerlerden biri diyebiliriz, bir havuz etrafında ördeklere ve harika bir mimariye ulaşabilirsiniz. İçerisinde ünlü the exploratium bulunur, isterseniz bu bilim müzesine de gidebilirsiniz.

 

Coit Tower

Lombart Street’e yürüme mesafesinde olan Coit Tower’da San Francisco ayaklarınızın altındaymış gibi hissedersiniz, 64 metre uzunluğunda 360 derecelik gözlem sunan tarihi bir kuledir. Ücreti ise 6$.

 

sanfransico 9Union Square

Şehrin merkezi olarak geçmektedir, her daim hareketlidir, içerisinde eğlence mekanları, oteller, mağazalar, restoran ve birçok kafe bulunur. Meydanda yeşiller içerisinde oturulabilir, isterseniz bisiklet kiralayabilirsiniz. Ünlü Cable Car da buraya çok yakın olan Powell Street'ten kalkıyor. Binmek için sıra beklemeniz gerekebilir. Cable car dediğimiz tramvay aslında bir ulaşım aracı. İlk duraktan binip son durağa gidince San Francisco'yu biraz olsun görmüş ve anlamış olacaksınız. Tek yön biniş 6 $.

 

Chinatown

sanfransico 12Bush caddesinde bulunan görkemli giriş kapısı ile sizi uzak doğuya götüren chinatown, en hareketli yerleri olan Grant ve Stockton sokaklarında birçok hediyelik eşyayı uygun fiyata bulabilirsiniz. Oldukça büyük bir mahalledir, hatta mahalle halkı tarafından Çin’den daha Çin olarak nitelendirilen belde Çin’den sonra ikinci Çin olarak da bilinir, öyle ki otobüslerde İngilizce anonstan sonra Çince anons geliyor. Ucuz hediye ve farklı yemek çeşitleri için tercih edebilirsiniz. Chinatown'dan çıkıp denize doğru yürüyünce şehrin finansal merkezine varmış oluyoruz. Burada kocaman binalar, iş merkezleri var. Bu binalardan en önemlisi ve şehir silüetine imzasını atmış olanı Transamerica Pyramid binası.

 

 

 

Castro Street
Girişinde kocaman bir LGBT bayrağından da anlaşılacağı üzere, ABD’nin en çok eşcinsel nüfusunun yoğun olduğu bölgedir. Genellikle gece eğlenceleri için tercih edilir birçok farklı mekân, club tarzı yerlere burada ulaşabilirsiniz.

sanfransico 13Victorian Houses(Painted LAdies)
Alamo squarede bulunan, San Fransisco’nun en ilgi çekici yanlarından bir tanesi de ünlü Victorian tipi evler. Evler gerçekten çok estetik ve güzeller. Mutlaka görmek lazım.

 

Acquarium of The Bay
Çok büyük olmasa da birçok farklı balık ve deniz canlısını görebileceğiniz bayağı ziyaretçi alan, turistik bir yerdir. San Francisco körfezi üzerine kurulmuş dev bir sualtı yaşam merkezi olan akvaryum da denizin içerisinde 91m derinliğe kadar inen dev tünelleri içinde gezebilirsiniz. 20 binden fazla canlıyı barındırır.

Jackson Square
San Francisco’nun doğum yeri olarak kabul edilen Jackson Square’de, birçok hispanik barlara, müze ve binalara ulaşabilir, çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz.

North Beach
Kendinizi İtalya’da gibi hissedeceğiniz daha çok İtalyan tarzı cafe ve restoranların bulunduğu North beachte Columbus Street boyunca yürüyebilir, adeta 50’li yıllardan fırlamış gibi görünen jazz barları ve gece kulüplerinde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Stanford Üniversitesi,Dünya’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Stanford’ın kampüsü palmiye ağaçları ile süslenmiş bir tatil köyü gibi. Ekstra bir gününüz varsa 45 dakika uzaklıktaki Stanford Üniversitesi’ne gidin derim. Eğer baseball sezonu ise AT&T parka da uğramakta fayda var. California Academy of Science, müze gezmeyi sevenler için büyük bir müzedir, çatısında bitki yetiştiği için ilgi odağı olmuştur. Şehir manzarası için çıkılması gereken Telgraph Hill ve Tween Peaks isimli tepeler var. Buralara çıkıp günbatımı izlenebilir. Twin Peak şehrin biraz dışında kalıyor fakat günbatımı ve sonrasında San Francisco’yu gece ışıklandırılmış haliyle görmek harika.Onun haricinde yine pek bilinmeyen bir park olmasına rağmen Dolores Park’ta hala daha açık hava sineme gösterimleri yapılır, eğer gösterimlere denk gelirseniz kaçırmayın derim çok farklı bir ortamı oluyor, hem oradan da Victorian Houselara gidebilirsiniz. Eğer yine vaktiniz kalırsa SF Botanical Garden’ı gezebilirsiniz ücretsizdir. İlginizi çekerse karikatüre falan da ilginiz varsa Cartoon Art Museum da oldukça keyifli olabilir, Bunun haricinde Museum of Modern Art en son kapalıydı, yine de bu tarz bir müzeye gitmek isterseniz Asian Art Museum veya Legion of Honor-Fine Arts Museums of San Francisco’ya da gidebilirsiniz.

 

 

Sizlere tavsiyem SF’de pek fazla müze gezmezsiniz diye düşünüyorum ama ilgilinizi çeken yerler varsa http://www.smartdestinations.com/san-francisco-attractions-and-tours/_d_Sfo-p1.html?pass=Sfo_Prod_Go&gclid=CK6nvdy2wccCFcoBwwodjYoBjw adresinden bakıp duruma göre Go San Francisco Card almanızı öneririm, daha uyguna gelecektir.

 

*Bunlar haricinde alışveriş düşünürseniz, şehirde Ross ve Marshalls bayağı bir yerde var artık hepiniz aşinasınızdır bu mağazalarla diye düşünüyorum oldukça ünlü, farklı markaları çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Ama büyük bir AVM’ye gideyim derseniz birçok farklı outlet de mevcutJ

*San Francisco’da hop on-hop off turlar da keyifli olabilir diye düşündüm, vaktiniz ve bütçeniz yeterliyse onlara da bir göz atabilirsiniz birçok farklı sitede uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Ulaşıma gelecek olursak genel bilgi vermek gerekirse;

AirTrain, Tüm havaalanı ring hattı şeklinde dolaşan metro sistemidir, araç kiralamak isteyenleri araç kiralama merkezine götürür.

BART(Bay Area Rapid Transit), Uluslararası Terminal’in G tarafından binilebilen merto/tramway benzeri BART, yaklaşık 30 dakikada sizi şehir merkezine ulaştırır. Havaalanından sabah 04.00’den 19.0’a kadar 15 dakikada bir, sonrasında ise 23.55’e kadar 20 dakikada bir düzenlenmektedir.

http://www.bart.gov/

SAMTRANS, Havaalanından şehir merkezine giden otobüs ile ulaşım sistemidir.

Taxi/Cab, Havaalanından şehir merkezine gitmek ortalama 45 dolar civarıdır.

Go Card San Francisco http://www.smartdestinations.com/san-francisco-attractions-and-tours/_d_Sfo-p1.html?pass=Sfo_Prod_Go&gclid=CKT-z9yhuscCFUFmGwodQ7MN1g

 

 

 

Sosyal'de Paylaş

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn